Media o inwestycji
Media piszą o postępach inwestycji. Zachęcamy do lektury .
http://www.24starogard.pl/
Budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV
Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń
<
>
Media piszą o postępach inwestycji. Zachęcamy do lektury .
http://www.24starogard.pl/
Szanowni Państwo,
Zespół inwestycji życzy Państwu wspaniałych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pełnego sukcesów i radości Nowego Roku 2019.
Trwają prace przy dwóch stanowiskach słupowych. Na początku listopada zakończył się montaż słupów na odcinku północnym linii (od stacji Pelplin do stacji Gdańsk Przyjaźń). Do stycznia planowane jest zakończenie montażu słupów na południowym fragmencie linii od Grudziądza do Pelplina. Na odcinku północnym trwają intensywne prace polegające na montażu przewodów roboczych i odgromowych, które potrwają do grudnia. Prace niwelacyjne oraz porządkowe zależą od pogody i najpewniej zakończą się wiosną 2019 roku.
W październiku kontynuowano prace na terenie wszystkich gmin. Osobom, które mają pytania w sprawie budowy, przypominamy o możliwości bezpośredniego kontaktu z kierownikami budów. Można ich zastać na terenie budowy lub uzyskać tam do nich kontakt. Zachęcamy również do pisana do nas na adres skrzynki kontaktowej:
Prace przy budowie konstrukcji słupowych na trasie linii elektroenergetycznej 400kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk są coraz bardziej zaawansowane. W praktyce oznacza to, że udało się podsadowić ponad 60 proc. konstrukcji słupowych w gminach objętych inwestycją. Ku końcowi mają się prace związane z budową fundamentów pod słupy. Inżynierowie i pracownicy rozpoczęli w trzech gminach – Starogard Gdański, Skarszewy, Trąbki Wielkie – prace naciągowe przewodów energetycznych.
Już w 10 gminach na terenie budowy linii 400kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń udało się ukończyć budowę wszystkich fundamentów pod konstrukcje słupowe. 100 proc. prac przy budowie fundamentów wykonano w gminach Grudziądz, Gruta, Rogóźno, Starogard Gd., Skarszewy, Pelplin, Trąbki Wielkie, Kolbudy, Przywidz, Żukowo. Kolejne prace będą dotyczyły posadowienia na fundamentach konstrukcji słupowych.
Mimo słonecznego lata wykonawca nie zwalnia tempa prac. Powstają kolejne konstrukcje na budowie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk. Na odcinku Grudziądz – Pelplin zbudowano już 139 fundamentów i posadzono pięć słupów. Z kolei na odcinku pomiędzy Pelplinem a Gdańskiem gotowych jest 121 fundamentów i 97 słupów. Dalsze prace prowadzone będą zgodnie z harmonogramem.
Dwieście fundamentów i ponad siedemdziesiąt słupów to dotychczasowy bilans prac budowlanych. Prace postępują zgodnie z harmonogramem i prowadzone są we wszystkich gminach objętych inwestycją.
Wiosna sprzyja budowie linii 400 kV Grudziądz - Pelplin - Gdańsk. Pracownicy korzystają ze sprzyjającej, prawie letniej aury. Na trasie linii powstają kolejne konstrukcje. Jak informowaliśmy w kwietniu udało się uzyskać wszystkie wymagane pozwolenia na budowę. Teraz prace prowadzone są we wszystkich gminach.
W kwietniu uzyskano ostatnie, brakujące dotąd pozowolenia na budowę. Oznacza to, że decyzje o PnB wydano już dla całej trasy linii. Prace budowalne prowadzone są w niemal wszystkich gminach. Sukcesywnie powstają nowe fundamenty i konstrukcje, łącznie wybudowano ich odpowiednio 98 i 18.
Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia z budowy.
Na odcinku linii Pelplin-Przyjaźń wykonano 93 stanowiska fundamentów, gotowych jest też 15 konstrukcji słupów. Prace rozpoczynają się już także w gminach Grudziądz, Rogóźno, Gruta i Nowe.
Na trasie długiej na około 120 km dwutorowej linii 400 kV Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń ma powstać 300 słupów. Wybudowano już dla nich 71 fundamentów, a kolejne są w trakcie budowy. Powstało też 5 kompletnych stanowisk słupowych. Pomimo trudnych warunków - początkowo wysoki poziom wód gruntowych i rozlewiska, a teraz mrozów - prace postępują zgodnie z planem.
Wykonawca pozyskał już pozwolenia na budowę 255 z 259 stanowisk słupów, co oznacza, że pozwoleniami objęto aż 98% trasy linii. Na poszczególnych odcinkach, szczególnie na północy trasy, prowadzone są także zaawansowane prace budowlane. Wydanie ostatnich decyzji o pozwoleniu na budowę oczekiwane jest w ciągu najbliższych tygodni.
Na trasie budowanej linii 400 kV Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń powstały już pierwsze słupy. Konstrukcje wybudowano w obrębach Janin i Klonówka na terenie gminy Starogard Gdański. Poniżej prezentujemy zdjęcia z przebiegu prac montażowych, jak i zdjecia samych konstrukcji.
Wykonawca kontynuuje rozpoczęte w październiku prace budowlane. W gminach Starogard Gdański i Skarszewy nadak trwają prace ziemne związane z montażem fundamentów. Na terenie gminy Starogard toczą się one w obrebie miejscowości Klonówka, Rywałd i Janin, w Skarszewach natomiast, prace prowadzone są w miejscowościach Bolesławowo, Demlin, Kamierowo i Mirowo.
Jednocześnie, z początkiem listopada, Wykonawca pozyskał pozwolenia na budowę na terenie kolejnych gmin.
O terminach rozpoczęcia prac będziemy Państwa informować m.in. za pośrednictwem strony internetowej inwestycji oraz poprzez plakaty informacyjne zamieszczane w sołectwach, na terenie których prowadzona będzie budowa.
17 października 2017 r. rozpoczęła się budowa pierwszych stanowisk na terenie gmin Skarszewy i Starogard Gdański. Prace prowadzone są w obrębie miejscowości Kamierowo i Klonówka. Aktualnie montowane są fundamenty prefabrykowane, czyli nie wylewane, ale już częściowo gotowe, montowane na miejscu.
W najbliższym czasie rozpocznie się montaż fundamentów w okolicy Bolesławowa i Kokoszkowy. Prace fundamentowe w okolicy Starogardu Gdańskiego i Skarszew potrwają około 5 miesięcy .
W najbliższym tygodniu rozpocznie się budowa linii 400 kV Gudziądz- Pelplin - Gdańsk Przyjaźń. W pierwszej kolejności, do prac przystąpimy na terenie gmin Skarszewy i Starogard Gdański.
Zwyczajowo, przed przystąpieniem do budowy, informujemy właścicieli nieruchomości położonych bezpośrednio pod linią o planowanym terminie rozpoczęcia budowy i planie prac na danej działce. Jednocześnie uprzedzamy władze gmin, a także informujemy sołtysów o zakładanym terminie rozpoczęcia budowy na danym terenie. Na tablicach sołeckich staramy się rozwieszać plakaty informacyjne, takie, jak zamieszczony poniżej.
Mamy świadomość, że budowa linii elektroenergetycznej to przedsięwzięcie o dużej skali, mogące powodować pewne niedogodności dla okolicznych mieszkańców. Zapewniamy jednak, że postaramy się działać w taki sposób, aby minimalizować wszelkie uciążliwości. Jednocześnie, za wszelkie utrudnienia, z góry przepraszamy. W przypadku pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji.
11 października 2017 r. wydano kolejne pozowoleniena budowę. Decyzja dotyczy fragmentów linii przebiegających przez teren gm. Gniew oraz Smętowo Graniczne. Wkrótce poinformujemy Państwa o dokładnym terminie rozpoczęcia prac na tych odcinkach.
Szczegółowe informacje na temat prac budowlanych i sposobu prowadzenia budowy znajdą Państwo w rozwinięciu zakładki Prace budowlane
14 września 2017 r. wydane zostały pierwsze pozowolenia na budowę fragmentów linii przebiegających przez teren gm. Skarszewy i gm. Starogard Gdański. Wkrótce poinformujemy Państwa o dokładnym terminie rozpoczęcia prac na tych odcinkach.
Szczegółowe informacje na temat prac budowlanych i sposobu prowadzenia budowy znajdą Państwo w rozwinięciu zakładki Prace budowlane
Uprzejmie informujemy, że z dniem 12 września 2017 r. nazwa SAG Elbud Gdańsk S.A. ulegla zmianie na SPIE Elbud Gdańsk S.A. Jednocześnie pragniemy nadmienić, że zmiana firmy (nazwy) Spółki nie powoduje żadnych modyfikacji w zakresie zaciągniętych przez Spółkę zobowiązań, czy też wzajemnych praw i obowiązków wynikających z zawartych przez Spółkę umów. Spółka zachowuje swój dotychczasowy adres, numer NlP, REGON oraz numer KRS.
W Gniewie odbyło się spotkanie z udziałem Wykonawcy, Inwestora, przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji administracji publicznej. Spotkanie poprzedza rozpoczęcie budowy Dwutorowej Linii Elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
Spotkanie, które odbyło się 11 września w Gniewie, poświęcone było budowie Dwutorowej Linii Elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń. Dotyczyło bezpieczeństwa energetycznego regionu, roli samorządów lokalnych w realizacji budowy „autostrady energetycznej”, która ma przebiegać przez obszar piętnastu gmin województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz sposób prowadzenia prac budowlanych.
Konferencję rozpoczęło wystąpienie Moniki Szymczuk, dyrektor projektu, która podsumowała dotychczas zrealizowane etapy zadania, jakim jest budowa Dwutorowej Linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, podkreślając, że budowana linia została zaprojektowana zgodnie z poszanowaniem przepisów o ochronie środowiska. Następnie Szymon Zapadka, dyrektor ds. budowlanych oraz Jacek Miciński, rzecznik inwestycji opowiedzieli o przebiegu prac budowlanych, w tym o zasadach współpracy z właścicielami działek. Informowali także, że w trakcie prowadzonych prac budowlanych, w terenie pojawi się ciężki sprzęt – samochody ciężarowe, dźwigi i koparki. Jednocześnie Wykonawca zapewnił, że swoje zadania będzie realizował w sposób możliwie jak najmniej uciążliwy, tak dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Rozpoczęcie robót planowane jest już w najbliższym czasie.
W spotkaniu 11 września br. wzięli udział m.in. burmistrzowie, wójtowie i radni z gmin, które znajdują się na trasie planowanej do budowy linii, a także przedstawiciele władz powiatowych, RDOŚ, RDLP, nadleśnictw oraz Policji. Wydarzenie zorganizowała firma SAG Elbud Gdańsk S.A., lider konsorcjum odpowiedzialnego za realizację projektu.
O dokładnym terminie i miejscu rozpoczęcia prac informacje będą zamieszczane na stronie inwestycji.
Wraz z końcem sierpnia rozpoczęły się przygotowania do budowy dwutorowej linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
O dokładnym terminie i miejscu rozpoczęcia prac będziemy informować na bieżąco na stronie www inwestycji. Z myślą o mieszkańcach, na działkach których prowadzone będą prace budowlane, wykonawca przygotował informator dotyczący budowy. Oprócz wersji papierowej dystrybuowanej przez przedstawicieli wykonawcy w terenie od połowy września dostępna będzie również wersja elektroniczna tejże publikacji na stronie www inwestycji. Zachęcamy do regularnego odwiedzania strony inwestycji.
Wraz z końcem sierpnia kończy się okres wakacyjny. Wykonawca inwestycji "Budowa Dwutorowej Linii Elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń" będzie kontynuował prace zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie przypominamy, że w sprawach związanych z inwestycją pozostajemy do państwa dyspozycji.
W lipcu realizacja inwestycji Budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń przebiega zgodnie z harmonogramem. Wszystkich państwa, którzy są zainteresowani informacjami dotyczącymi inwestycji zapraszamy do pobrania folderu informacyjnego, który można znaleźć tutaj.
Nadchodzi koniec czerwca, a wraz z nim rozpoczyna się długooczekiwany okres wakacyjny. Z okazji rozpoczynających się wakacji Inwestor i Wykonawca życzą wszystki mieszkańcom i osobom zainteresowanym realizacją inwestycji Budowa Dwutorowej Linii Elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz - Pelplin - Gdańsk Przyjaźń udanego wypoczynku. Mimo wakacji w każdej chwili pozostajemy do państwa dyspozycji.
W maju, tak jak w poprzednich miesiącach, na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń prowadzone były rozmowy z właścicielami.
Rozmowy są prowadzone z tymi właścicielami, przez działki których, planuje się poprowadzenie linii. Ich tematem są umowy dotyczące tzw. służebności przesyłu oraz wypłaty wynagrodzeń z tego tytułu. Przedstawiciele są pracownikami firm SAG Elbud Gdańsk, ELFEKO i Eltel Networks Energetyka SA, czyli konsorcjum firm zaangażowanych w projekt. Spotkają się z każdym właścicielem indywidualnie. Pracownicy terenowi przedstawiają dokładny przebieg linii przez nieruchomość. Wyjaśniają podstawę na jakiej oszacowano odszkodowanie, a więc wycenę przeprowadzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
Przedstawiciele terenowi kontynuują spotkania z właścicielami w jeszcze kilku gmin na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń. Rozmawiają o służebności przesyłu .
Na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń kolejni właściciele zostali odwiedzeni przez przedstawicieli terenowych Wyoknawcy. Przedstawiciel terenowy podczas wizyty wyjaśnia, co zawiera umowa dotycząca służebności przesyłu. Tu warto pamiętać, że ta ostatnia jest podpisywana dopiero w obecności notariusza, ponieważ linia zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Tego wymagają polskie przepisy. Ale właściciel nieruchomości nie traci prawa do swojej działki. Warto o tym pamiętać, bo służebność przesyłu w żadnym stopniu nie pozbawia właściciela prawa do sprzedaży nieruchomości. Wprowadza natomiast ograniczenia, przede wszystkim zakaz budowy domów pod linią i w pasie 35 metrów od jej osi. Natomiast służebność przesyłu w żaden sposób nie ogranicza możliwości prowadzenia upraw.
Przedstawiciele terenowi skończyli spotkania i towarzyszące im rozmowy z właścicielami w niektórych gminach na trasie linii.
Przedstawiciele terenowi Wykonawcy zakończyli rozmowy z mieszkańcami gminy Gniew oraz w mieście Grudziądz. Spotkania i rozmowy z właścicielami dotyczył umów służebności przesyłu oraz wypłaty odszkodowań.
Na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń przedstawiciele terenowi Wyoknawcy odwiedzają mieszkańców od kilku miesięcy. Przedstawiciel terenowy, każdorazowo przedstawia się i informuje jaką firmę reprezentuje. Posiada ze sobą pełnomocnictwo Polskich Sieci Elektroenergetycznych (to na ich rzecz ustanawiana jest służebność przesyłu), państwowego Inwestora, który zlecił wybudowanie sieci, upoważniające do prowadzenia rozmów z państwem.
Rozmowy są prowadzone z tymi właścicielami, przez działki których, planuje się poprowadzenie linii. Ich tematem są umowy dotyczące tzw. służebności przesyłu oraz wypłaty wynagrodzeń z tego tytułu. Przedstawiciele są pracownikami firm SAG Elbud Gdańsk, ELFEKO i Eltel Networks Energetyka SA, czyli konsorcjum firm zaangażowanych w projekt. Spotkają się z każdym właścicielem indywidualnie. Pracownicy terenowi przedstawiają dokładny przebieg linii przez nieruchomość. Wyjaśniają podstawę na jakiej oszacowano odszkodowanie, a więc wycenę przeprowadzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
Przedstawiciele terenowi kontynuują spotkania z właścicielami w gminach na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
Rozmawiają o służebności przesyłu
Na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń kolejni właściciele zostali odwiedzeni przez przedstawicieli terenowych Wyoknawcy. Przedstawiciel terenowy podczas wizyty wyjaśnia, co zawiera umowa dotycząca służebności przesyłu. Tu warto pamiętać, że ta ostatnia jest podpisywana dopiero w obecności notariusza, ponieważ linia zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Tego wymagają polskie przepisy. Ale właściciel nieruchomości nie traci prawa do swojej działki. Warto o tym pamiętać, bo służebność przesyłu w żadnym stopniu nie pozbawia właściciela prawa do sprzedaży nieruchomości. Wprowadza natomiast ograniczenia, przede wszystkim zakaz budowy domów pod linią i w pasie 35 metrów od jej osi. Natomiast służebność przesyłu w żaden sposób nie ogranicza możliwości prowadzenia upraw.
Spotkanie z przedstawicielem. O czym pamiętać?
Przedstawiciel terenowy, każdorazowo przedstawia się i informuje jaką firmę reprezentuje. Posiada ze sobą pełnomocnictwo Polskich Sieci Elektroenergetycznych (to na ich rzecz ustanawiana jest służebność przesyłu), państwowego Inwestora, który zlecił wybudowanie sieci, upoważniające do prowadzenia rozmów z państwem. Rozmowy są prowadzone z tymi właścicielami, przez działki których, planuje się poprowadzenie linii. Ich tematem są umowy dotyczące tzw. służebności przesyłu oraz wypłaty wynagrodzeń z tego tytułu. Przedstawiciele są pracownikami firm SAG Elbud Gdańsk, ELFEKO i Eltel Networks Energetyka SA, czyli konsorcjum firm zaangażowanych w projekt. Spotkają się z każdym właścicielem indywidualnie. Pracownicy terenowi przedstawiają dokładny przebieg linii przez nieruchomość. Wyjaśniają podstawę na jakiej oszacowano odszkodowanie, a więc wycenę przeprowadzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
19 stycznia w urzędzie gminy Nowe przedstawiciele wykonawcy linii spotkali się po raz kolejny z grupą mieszkańców gminy. W spotkaniu brał udział burmistrz, a także przedstawicielka rady gminy.
Rozmawiano przede wszystkim o kwestiach związanych z oddziaływaniem linii na ludzi i środowisko. Na pytania mieszkańców gminy odpowiadał projektant linii Krzysztof Katyński i zaproszony na spotkanie ekspert z Politechniki Wrocławskiej, dr Marek Szuba. Większość zagadnień dotyczyła polskich przepisów regulujących przebywanie w sąsiedztwie linii.
W drugiej części spotkania wykonawca po raz kolejny potwierdził gotowość do porozumienia z właścicielami. Dyrektor zadania, p. Monika Szymczuk zadeklarowała, że w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni rolnicy otrzymają zaktualizowane operaty szacunkowe. Ustalono również, że w przeciągu tygodnia właścicieli odwiedzą przedstawiciele terenowi konsorcjum wykonawców. Spotkanie zakończyło się w dobrej atmosferze. Wszyscy obecni wyrazili chęć porozumienia.
W gminie Trąbki Wielkie radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Tym samym wszystkie gminy na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń uchwaliły MPZP.
Podczas posiedzenia Rady Gminy Trąbki Wielkie, tamtejsi radni, podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Trąbki Wielkie były ostatnią gminą na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, która przyjęła wyżej wymienioną uchwałę. Tym samym zakończyły się prace planistyczne dla inwestycji, ponieważ wszystkie gminy na trasie linii posiadają uchwalone plany MPZP.
Posiedzenie Rady Gminy Trąbki Wielkie miało miejsce w dniu 16 grudnia 2016 roku. W sesji rady gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy, którzy odpowiadali na wszystkie pytania uczestników sesji.
Przedstawiciele terenowi kontynuują spotkania z właścicielami we wszystkich gminach na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
O służebności przesyłu
Kolejni właścieciele na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń zostali odwiedzni przez przedstawicieli terenowych Wyoknawcy. Przedstawiciel terenowy podczas wizyty wyjaśnia, co zawiera umowa dotycząca służebności przesyłu. Tu warto pamiętać, że ta ostatnia jest podpisywana dopiero w obecności notariusza, ponieważ linia zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Tego wymagają polskie przepisy. Ale właściciel nieruchomości nie traci prawa do swojej działki. Warto o tym pamiętać, bo służebność przesyłu w żadnym stopniu nie pozbawia właściciela prawa do sprzedaży nieruchomości. Wprowadza natomiast ograniczenia, przede wszystkim zakaz budowy domów pod linią i w pasie 35 metrów od jej osi. Natomiast służebność przesyłu w żaden sposób nie ogranicza możliwości prowadzenia upraw.
Jak wygląda spotkanie z przedstawicielem
Przedstawiciel terenowy, każdorazowo przedstawia się i informuje jaką firmę reprezentuje. Posiada ze sobą pełnomocnictwo Polskich Sieci Elektroenergetycznych (to na ich rzecz ustanawiana jest służebność przesyłu), państwowego Inwestora który zlecił wybudowanie sieci, upoważniające do prowadzenia rozmów z państwem. Rozmowy są prowadzone z tymi właścicielami, przez działki których, planuje się poprowadzenie linii. Ich tematem są umowy dotyczące tzw. służebności przesyłu oraz wypłaty wynagrodzeń z tego tytułu. Przedstawiciele są pracownikami firm SAG Elbud Gdańsk, ELFEKO i Eltel Networks Energetyka SA, czyli konsorcjum firm zaangażowanych w projekt. Spotkają się z każdym właścicielem indywidualnie. Pracownicy terenowi przedstawiają dokładny przebieg linii przez nieruchomość. Wyjaśniają podstawę na jakiej oszacowano odszkodowanie, a więc wycenę przeprowadzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
Przedstawiciele terenowi Wykonawcy linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń prowadzą rozmowy z właścicielami gruntów już na całej trasie linii.
Rozmowy są prowadzone z tymi właścicielami, przez działki których, planuje się poprowadzenie linii. Ich tematem są umowy dotyczące tzw. służebności przesyłu oraz wypłaty wynagrodzeń z tego tytułu. Przedstawiciele są pracownikami firm SAG Elbud Gdańsk, ELFEKO i Eltel Networks Energetyka SA, czyli konsorcjum firm zaangażowanych w projekt. Spotkają się z każdym właścicielem indywidualnie. Pracownicy terenowi przedstawiają dokładny przebieg linii przez nieruchomość. Wyjaśniają podstawę na jakiej oszacowano odszkodowanie, a więc wycenę przeprowadzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
O służebności przesyłu
Przedstawiciel terenowy podczas wizyty wyjaśnia, co zawiera umowa dotycząca służebności przesyłu. Tu warto pamiętać, że ta ostatnia jest podpisywana dopiero w obecności notariusza, ponieważ linia zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Tego wymagają polskie przepisy. Ale właściciel nieruchomości nie traci prawa do swojej działki. Warto o tym pamiętać, bo służebność przesyłu w żadnym stopniu nie pozbawia właściciela prawa do sprzedaży nieruchomości. Wprowadza natomiast ograniczenia, przede wszystkim zakaz budowy domów pod linią i w pasie 35 metrów od jej osi. Natomiast służebność przesyłu w żaden sposób nie ogranicza możliwości prowadzenia upraw.
Jak wygląda spotkanie z przedstawicielem
Przedstawiciel terenowy, każdorazowo przedstawia się i informuje jaką firmę reprezentuje. Posiada ze sobą pełnomocnictwo Polskich Sieci Elektroenergetycznych (to na ich rzecz ustanawiana jest służebność przesyłu), państwowego Inwestora który zlecił wybudowanie sieci, upoważniające do prowadzenia rozmów z państwem.
W gminie Kolbudy radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Posiedzenie Rady Gminy Kolbudy miało miejsce w dniu 27 września 2016 roku. W sesji rady gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy, którzy odpowiadali na wszystkie pytania uczestników sesji. W czasie sesji radni gminy Kolbudy podjęli decyzję za uchwaleniem MPZP.
Kolbudy, to kolejna gmina, która w ostatnim czasie podjęła uchwałę ws uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To oznacza, że już większość gmin na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń przyjęła uchwały ws MPZP.
W gminie Żukowo radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
W dniu 18 sierpnia 2016 roku radni gminy Żukowo podjęli decyzję za uchwaleniem MPZP. W sesji rady gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy, którzy odpowiadali na wszystkie pytania uczestników sesji.
Żukowo, to kolejna gmina, która w ostatnich tygodniach podjęła uchwałę ws uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To oznacza, że już blisko trzy czwarte gmin na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń przyjęła uchwały ws MPZP.
W miesiącu lipcu przedstawiciele terenowi Wykonawcy linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń rozpoczęli rozmowy w gminach Starogard Gdański, Rogóźno i Grudziądz.
Rozmowy są prowadzone z właścicielami przez działki których planuje się poprowadzenie linii. Ich tematem są umowy dotyczące tzw. służebności przesyłu oraz wypłaty wynagrodzeń z tego tytułu. Przedstawiciele są pracownikami firm SAG Elbud Gdańsk, ELFEKO i Eltel Networks Energetyka SA, czyli konsorcjum firm zaangażowanych w projekt. Spotkają się z każdym właścicielem indywidualnie. Pracownicy terenowi przedstawiają dokładny przebieg linii przez nieruchomość. Wyjaśniają podstawę na jakiej oszacowano odszkodowanie, a więc wycenę przeprowadzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
O służebności przesyłu
Przedstawiciel terenowy podczas wizyty wyjaśnia, co zawiera umowa dotycząca służebności przesyłu. Tu warto pamiętać, że ta ostatnia jest podpisywana dopiero w obecności notariusza, ponieważ linia zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Tego wymagają polskie przepisy. Ale właściciel nieruchomości nie traci prawa do swojej działki. Warto o tym pamiętać, bo służebność przesyłu w żadnym stopniu nie pozbawia właściciela prawa do sprzedaży nieruchomości. Wprowadza natomiast ograniczenia, przede wszystkim zakaz budowy domów pod linią i w pasie 35 metrów od jej osi. Natomiast służebność przesyłu w żaden sposób nie ogranicza możliwości prowadzenia upraw.
Jak wygląda spotkanie z przedstawicielem
Przedstawiciel terenowy, każdorazowo przedstawia się i informuje jaką firmę reprezentuje. Posiada ze sobą pełnomocnictwo Polskich Sieci Elektroenergetycznych (to na ich rzecz ustanawiana jest służebność przesyłu), państwowego Inwestora który zlecił wybudowanie sieci, upoważniające do prowadzenia rozmów z państwem.
W gminie Starogard Gdański radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
W dniu 16 czerwca 2016 roku radni gminy Starogard Gdański podjęli jednogłośną decyzję za uchwaleniem MPZP. W sesji rady gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy, którzy odpowiadali na wszystkie pytania uczestników sesji.
Starogard Gdański, to kolejna gmina, która w ostatnich tygodniach podjęła uchwałę ws uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To oznacza, że już ponad połowa gmin na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń przyjęła uchwały ws MPZP.
Przedstawiciele Wykonawcy linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń rozstrzygnęli konkurs filmowy „Z energią bezpiecznie w przyszłość”. Zwyciężył film przygotowany przez zespół filmowy z gimnazjum nr 1 w Pelplinie. Drugie miejsce zajęli uczniowi gimnazjum w Grucie. Trzecia nagroda przypadła zespołowi z Morzeszczyna.
Do konkursu zaproszono kilkanaście szkół gimnazjalnych z terenów gmin objętych inwestycją. Celem konkursu filmowego było zbudowanie wśród uczniów szkół biorących udział w Konkursie świadomości znaczenia elektryczności w codziennym życiu, propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie energetycznym, a także rozwijanie talentów i wyobraźni młodzieży szkolnej poprzez wyróżnienie autorów prac potwierdzających ich pomysłowość, kreatywność i umiejętności twórcze. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
W gminie Grudziądz radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
W dniu 25 maja 2016 roku radni gminy Grudziądz podjęli jednogłośną decyzję za uchwaleniem MPZP. W sesji rady gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy, którzy odpowiadali na wszystkie pytania mieszkańców i radnych.
Grudziądz, to kolejna gmina, która w ostatnich tygodniach podjęła uchwałę ws uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To oznacza, że już ponad połowa gmin na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń przyjęła uchwały ws MPZP.
W gminie Morzeszczyn radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Morzeszczyn, to kolejna gmina, która w ostatnich tygodniach podjęła uchwałę ws uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To oznacza, że już połowa gmin na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń przyjęła uchwały ws MPZP. Głosowanie odbyło się 27 kwietnia 2016 roku. Radni podjęli jednogłośną decyzję za uchwaleniem MPZP. W sesji rady gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy, którzy odpowiadali na wszystkie pytania mieszkańców i radnych.
W Smętowie Granicznym radni przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Głosowanie odbyło się 13 kwietnia 2016 roku. Radni gminy Smętowo Graniczne głosowali ws uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wynik głosowania zakończył się jednogłośną decyzją radnych za uchwaleniem MPZP. W sesji rady gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy. Smętowo Graniczne to kolejna gmina na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, która podjęła uchwałę w sprawie MPZP.
Radni gminy Nowe przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Nowe to kolejna gmina na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, która podjęła uchwałę w sprawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Radni głosujący za uchwałą podjęli decyzję jednogłośnie. W sesji Rady Gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy.
Na początku marca, w kilku gminach położonych na planowanej trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, pojawili się przedstawiciele terenowi. Odwiedzili pierwszych właścicieli nieruchomości, przez których działki będzie przebiegać inwestycja.
Przedstawią ofertę, wyjaśnią szczegóły
Przedstawiciele terenowi na razie pojawili się w czterech gminach. Rozmowy są prowadzone z właścicielami przez działki których planuje się poprowadzenie linii. Już wkrótce mogą zjawić się także w państwa domach, żeby porozmawiać na temat umów dotyczących tzw. służebności przesyłu oraz wypłat wynagrodzenia z tego tytułu. Przedstawiciele są pracownikami firmy SAG Elbud Gdańsk, ELFEKO i ELTEL Networks Energetyka, czyli konsorcjum firm zaangażowanych w projekt. Spotkają się z każdym właścicielem indywidualnie. Pracownicy terenowi przedstawią dokładny przebieg linii przez nieruchomość. Wyjaśnią podstawę na jakiej oszacowano odszkodowanie, a więc wycenę przeprowadzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
Na początku marca przedstawiciele spółki SAG Elbud Gdańsk wizytowali właścicieli gminy Gniew. Z kolei pracownicy firmy Elfeko odwiedzali Pelplin i Morzeszczyn. A przedstawiciele Eltela rozpoczęli rozmowy w gminie Smętowo Graniczne. Ci sami przedstawiciele będą odwiedzać państwa w wymienionych gminach przez kilka najbliższych tygodni.
Rozmawiają o służebności przesyłu
Przedstawiciel terenowy podczas wizyty wyjaśni, co zawiera umowa dotycząca służebności przesyłu. Tu warto pamiętać, że ta ostatnia jest podpisywana dopiero w obecności notariusza, ponieważ linia zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Tego wymagają polskie przepisy. Ale właściciel nieruchomości nie traci prawa do swojej działki. Warto o tym pamiętać, bo służebność przesyłu w żadnym stopniu nie pozbawia właściciela prawa do sprzedaży nieruchomości. Wprowadza natomiast ograniczenia, przede wszystkim zakaz budowy domów pod linią i w pasie 35 metrów od jej osi. Natomiast służebność przesyłu w żaden sposób nie ogranicza możliwości prowadzenia upraw.
O co może prosić przedstawiciel
Przedstawiciele terenowi, którzy do państwa zawitają, każdorazowo przedstawią się i poinformują jaką firmę reprezentują. Będą także posiadać ze sobą pełnomocnictwo Polskich Sieci Elektroenergetycznych (to na ich rzecz ustanawiana jest służebność przesyłu), państwowego Inwestora który zlecił wybudowanie sieci, upoważniające do prowadzenia rozmów z państwem. W dniu spotkania przedstawiciele terenowi będą mieli ze sobą wzór umowy, której zapisy omówią podczas spotkania.
Radni gminy Gniew przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Gniew to kolejna gmina na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, która podjęła uchwałę w sprawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Radni głosujący za uchwałą podjęli decyzję jednogłośnie. W sesji Rady Gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy.
W gminie Smętowo Graniczne odbyła się dyskusja publiczna poświęcona zmianom w planistyce.
W związku z trwającymi w gminie Smętowo Graniczne procedurami planistycznymi, dotyczącymi realizacji linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, odbyła się dyskusja publiczna z udziałem mieszkańców, władz gminy i przedstawicieli wykonawcy.
Dyskusja publiczna służyła omówieniu z mieszkańcami założeń zmian w planistyce gminy oraz wyjaśnieniu bezpośrednio zagadnień związanych z inwestycją. Dyskusja odbyła się 20 stycznia 2016 roku.
W gminie Morzeszczyn odbyła się dyskusja publiczna poświęcona zmianom w planistyce.
W związku z trwającymi w gminie Morzeszczyn procedurami planistycznymi, dotyczącymi realizacji linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, odbyła się dyskusja publiczna z udziałem mieszkańców, władz gminy i przedstawicieli wykonawcy.
Dyskusja publiczna służyła omówieniu z mieszkańcami założeń zmian w planistyce gminy oraz wyjaśnieniu bezpośrednio zagadnień związanych z inwestycją. Dyskusja odbyła się 18 stycznia 2016 roku.
Foldery informacyjne w gminach dotyczące inwestycji związanej z budową linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
Dla mieszkańców i właścicieli nieruchomości oraz wszystkich zainteresowanych budową linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń Wykonawca udostępnił foldery informacyjne. Foldery zawierają wszelkie niezbędne informacje na temat realizowanych działań, związanych z inwestycją. Foldery zostały wyłożone w urzędach gmin objętych inwestycją.
W gminie Grudziądz zorganizowana została dyskusja publiczna dotycząca zmian w planistyce.
W związku z trwającymi w gminie Grudziądz procedurami planistycznymi, dotyczącymi realizacji linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, zorganizowana została dyskusja publiczna. Dyskusja publiczna służyła omówieniu z mieszkańcami założeń zmian w planistyce gminy oraz wyjaśnieniu zagadnień związanych z inwestycją. Wydarzenie, w którym udział wzięli przedstawiciele Wykonawcy, odbyło się 14 stycznia 2016 roku.
Radni gminy Kolbudy przyjęli uchwałę w sprawie zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
Kolbudy to kolejna gmina na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, która podjęła uchwałę o zmianie lokalnego studium uwarkowań. Radni głosujący za uchwałą podjęli decyzję jednogłośnie. W sesji Rady Gminy uczestniczyli przedstawiciele Wykonawcy.
Gmina Starogard Gdański dołączyła do grona gmin na planowanej trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, które podjęły uchwałę ws zmian studiów uwarunkowań.
Radni ze Starogardu Gdańskiego głosowali za zmianą lokalnego studium uwarunkowań 16 listopada 2015 roku. Uchwała została podjęta przez radnych. Podejmowane w ostatnich miesiącach decyzje kolejnych gmin o zmianie SUiKZP posuwają naprzód prace planistyczne dla inwestycji linia 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
Na planowanej trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń radni kolejnych gmin podjęli uchwały ws zmian Studiów Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
W gminie Gruta radni głosowali za zmianą lokalnego studium uwarunkowań 13 listopada 2015 roku. Uchwała została podjęta przez radnych. Uchwałę o zmianie studium przegłosowali 10 listopada 2015 roku również radni z gminy Trąbki Wielkie. Decyzje kolejnych gmin posuwają naprzód prace planistyczne dla inwestycji linia 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
Przywidz to kolejna gmina, która przyjęła uchwałę o zmianie gminnego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
Przywidzcy radni podjęli jednogłośnie uchwałę o zmianie lokalnego SUiKZP. Głosowanie odbyło się podczas sesji Rady Gminy 23 września 2015 roku. Decyzja radnych, to kolejny krok w pracach planistycznych linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, który pozwala na ujęcie inwestycji w lokalnym studium.
We wrześniu przeprowadzono kolejne dyskusje publiczne z udziałem mieszkańców gmin Żukowo i Trąbki Wielkie.
Dyskusje publiczne poświęcone zmianom w gminnych studiach uwarunkowań przestrzennych miały miejsce 8 września. Przedstawiciele wykonawcy odpowiadali na pytania mieszkańców gmin Żukowo i Trąbki Wielkie. Dyskusja publiczna to ważny element procesu planistycznego inwestycji Linia elektroenergetyczna 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń. Tego typu spotkanie służy omówieniu z mieszkańcami założeń zmian w planistyce gminy oraz wyjaśnieniu zagadnień związanych z inwestycją.
Radni gminy Gniew podjęli uchwałę dotyczącą zmiany SUiKZP, w którym ujęta została linia 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
Prace planistyczne związane z realizacją inwestycji linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń posuwają się na przód. Radni gminy Gniew podczas głosowania 26 sierpnia 2015 roku podjęli uchwałę o zmianie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, w którym ujęta została linia 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń. Gniewscy radni uchwałę przyjęli jednogłośnie.
W gminie Gruta zorganizowana została dyskusja publiczna dotycząca zmian w planistyce.
W związku z trwającymi w gminie Gruta procedurami planistycznymi, związanymi z realizacją linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, zorganizowana została dyskusja publiczna. Dyskusja publiczna służyła omówieniu z mieszkańcami założeń zmian w planistyce gminy oraz wyjaśnieniu zagadnień związanych z inwestycją.
Procedury planistyczne dla linii 400 kV już w toku. Pierwsze gminy uchwaliły już studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. Wkrótce będą głosować radni kolejnych gmin.
Bieżącym etapem inwestycji budowy linii 400 kV Grudziądz-Pelplin-Gdańsk są procedury planistyczne. Radni Morzeszczyna, Skarszew i Smętowa Granicznego uchwalili już studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, które uwzględniają przebieg trasy linii Grudziądz - Pelplin - Gdańsk. Niebawem głosowania odbędą się w kolejnych gminach. Zgodnie z procedurą poprzedzą je dyskusje publiczne, w których udział wezmą przedstawiciele Wykonawcy.
- Rozwój sieci elektroenergetycznych to klucz do zapewnienia dostaw prądu dla północnej Polski. Ich budowa musi uwzględniać interesy lokalnych społeczności i środowiska naturalnego – to najważniejsze wnioski czerwcowej Konferencji Energetycznej.
Konferencja Energetyczna, która odbyła się 16 czerwca na Zamku w Gniewie, została poświęcona zagadnieniom związanym z rozwojem sieci najwyższych napięć w regionie północnej Polski. Jej organizatorem była firma SAG Elbud Gdańsk – główny wykonawca linii elektroenergetycznej 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele administracji wojewódzkiej, samorządowcy, eksperci od ochrony środowiska i specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa inwestycji infrastrukturalnych. Dyskutowano o kwestiach kluczowych dla powodzeniem realizacji trudnych inwestycji liniowych. Zaproszeni eksperci szczególny nacisk kładli na zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz poszanowaniem interesów lokalnych społeczności.
Linia ważna dla województw i całego kraju
Konferencję otworzył dr Paweł Skowroński, prezes firmy SAG Elbud Gdańsk S.A. Dziękując zebranym za liczne przybycie, podkreślił, że firmy zaangażowane w budowę linii mają wieloletnie doświadczenie przy realizacji podobnych przedsięwzięć. Podziękował również władzom samorządowym za wsparcie w procesie konsultacji społecznych, co umożliwiło projektantom wytyczenie trasy nowej linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk.
Pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Energetyki - dr Tadeusz Żurek oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Adam Wincek z Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku mówili o znaczeniu inwestycji dla regionu. Podkreślali ogromną rolę samorządów lokalnych we wspieraniu inwestycji celu publicznego. Jednocześnie zwracali uwagę na konieczność poprawy zasilania Polski północnej.
To ważne, bo Polska północna importuje większość energii elektrycznej z południa kraju. Żeby zapewnić ciągłość dostaw energii mieszkańcom Pomorza i Kujaw konieczna jest pilna rozbudowa sieci przesyłowej najwyższych.
Barbara Puto, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji w PSE S.A. mówiła o roli Polskich Sieci Elektroenergetycznych w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, a więc zagwarantowaniu nieprzerwanych dostaw energii dla mieszkańców i przemysłu. Podkreślała, że linia z Grudziądza do Gdańska jest ważnym elementem rozbudowy systemu przesyłowego Pomorza i Kujaw, który już dziś obejmuje kilkanaście innych inwestycji.
Inwestycja w zgodzie z otoczeniem
Monika Szymczuk, dyrektor zadania z firmy SAG Elbud Gdańsk S.A podsumowała rok prac. Poinformowała, że udało się wytyczyć przebieg linii, a także rozpocząć procedury planistyczne we wszystkich gminach objętych projektem. Podkreśliła, że wykonawca zwraca szczególną uwagę na dialog z lokalną społecznością, z którą skonsultowano przebieg linii.
Zasady projektowania trasy przybliżył inż. Krzysztof Katyński, główny projektant linii. Omówił czynnik, które mają wpływ na przebieg linii. Wyjaśnił, że w pierwszej kolejności szuka się terenów z dala od zabudowy, terenów gdzie nie występują szczególne uwarunkowania środowiskowe, ani kolizja z inną infrastrukturą.
Dr Łukasz Złakowski, prawnik i urbanista mówił o szczególnych uwarunkowaniach realizacji inwestycji celu publicznego. Dr Marek Szuba, z Politechniki Wrocławskiej mówił o wpływie linii na otoczenie i przybliżył polskie przepisy normujące lokalizację linii elektroenergetycznych. Podkreślał, że należą one do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Marcin Stoltman, ekspert ds. środowiskowych wyjaśnił w jaki sposób ogranicza się oddziaływanie tego typu inwestycji na środowisko naturalne.
Konferencję zorganizowano pod patronatem Ministra Gospodarki, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Marszałka Województwa Pomorskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele gmin i starostw z terenów objętych inwestycją, a także przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich i Marszałkowskich, Lasów Państwowych i Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska z Gdańska i Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia była firma SAG Elbud Gdańsk, która na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych odpowiada za budowę nowej linii przesyłowej o napięciu 400 kV z miejscowości Grudziądz do Gdańska.
Wójt gminy Kolbudy Leszek Grombala, rada gminy i przedstawiciele Wykonawcy SAG Elbud Gdańsk wspólnie dyskutowali nad przebiegiem trasy linii w gminie. Podczas spotkania szczegółowo omówiono znacznie nowej sieci przesyłowej dla gminy i całej północnej Polski. Przedstawiciele Wykonawcy mówili o źródłach zasilania regionu wymagających rozwoju nowej sieci przesyłowej.
Inżynier Krzysztof Katyński z SAG w szczegółach zaprezentował gościom propozycję trasy linii w gminie Kolbudy. Duży nacisk położył na opisanie proponowanych rozwiązań nadleśnych. Trasa linii w Kolbudach w znacznej części została zlokalizowana w terenie leśnym celem ominięcia domów i terenów przewidzianych pod zabudowę.
W trakcie spotkania dyskutowano również o problemach związanych z projektowaniem i budową linii w sąsiedztwie dużych aglomeracji miejskich. Po zakończeniu spotkania radni gminy Kolbudy jednogłośnie przyjęli uchwałę o zmianie MPZiP.
Projektanci, osoby odpowiedzialne za realizację inwestycji spotkali się mieszkańcami i przedstawicielami gminy Starogard Gdański. Spotkania konsultacyjno-informacyjne zorganizowano w pięciu sołectwach gminy: Kolincz, Klonówka, Rywałd, Janin, Kokoszkowy.
Podczas spotkań inż. Krzystof Katyński z firmy SAG Elbud Gdańsk prezentował proponowany przebieg trasy linii 400 kV w gminie. Tłumaczył zebranym mieszkańcom na czym polega proces projektowania sieci elektroenergetycznej. Wyjaśniał, jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas prac projektowych i dlaczego linia ma taki a nie inny kształt. Dyskutowano o możliwych korektach trasy.
Dyrektor zadania Monika Szymczuk, również z firmy SAG Elbud Gdańsk, omówiła znacznie linii dla regionu północnej Polski. Wskazała na korzyści jakie linia może przynieść mieszkańcom gminy. Przedstawiła też krok po kroku proces realizacji inwestycji.
Uczestnicy spotkania zadawali prowadzącym liczne pytania. Wiele osób interesowały kwestie związane z oddziaływaniem linii na otocznie. Rolnicy szczegółowo dopytywali o możliwość prowadzenia prac polowych w bezpośrednim sąsiedztwie sieci przesyłowej. Właściciele działek objętych inwestycją interesowali się procedurą wypłaty odszkodowań.
W ubiegłym miesiącu odbyła się seria spotkań z mieszkańcami gminy Nowe. Rozmawiano o proponowanym przebiegu trasy linii oraz wypłatach wynagrodzeń z tytułu służebności przesyłu.
Przez gminę Nowe przebiega jeden z najdłuższych odcinków linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń o długości 14 kilometrów. Przedstawiciele wykonawcy spotkali się z mieszkańcami pięciu sołectw (Bochlin, Mały Komorsk, Mątawy, Milewko, Tryl) znajdujących się na trasie linii.
Podczas wszystkich spotkań Wykonawca prezentował przebieg trasy linii. Tłumaczył również znaczenie linii dla bezpieczeństwa zasilania północnej Polski oraz lokalnych społeczności odwiedzanych sołectw.
Mieszkańcy licznie zgromadzeni na spotkaniach często pytali o oddziaływanie linii, a zwłaszcza o wypłatę wynagrodzeń z tytułu służebności przesyłu. Przedstawiciele wykonawcy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania i notowali sugestie mieszkańców.
O służebności przesyłu, proponowanej trasie linii i przyszłości istniejącej linii 220 kV - to tematy, o których rozmawiano podczas spotkania w Morzeszczynie. Przedstawiciele Wykonawcy spotkali się 24 lutego 2015 roku z mieszkańcami gminy Morzeszczyn, leżącej na projektowanej trasie linii.
Na wstępie spotkania dyrektor zadania pani Monika Szymczuk zaprezentowała sylwetki inwestora i wykonawcy inwestycji. Omówiła ogólne aspekty inwestycji i jej znaczenie dla regionu północnej Polski.
W dalszej części spotkania inżynier Krzysztof Katyński przedstawił zgromadzonym trasę linii. Wskazał na uwarunkowania związane z tyczeniem trasy, podkreślając, że Wykonawca starał się w maksymalny możliwy sposób zlokalizować trasę linii na terenach rolniczych.
W dniach 8 – 9 stycznia 2015 roku przedstawiciele Wykonawcy (SAG Elbud Gdańsk) linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk spotkali się w Rogóźnie z właścicielami nieruchomości znajdujących się na planowanej trasie linii.
W spotkaniu uczestniczyli również sołtysi i przedstawiciele władz oraz radni z Rogóźna. Rozmawiano o inwestycji, jej harmonogramie i przede wszystkim sposobie wytyczenia trasy linii. Na początku spotkania przedstawiciele Wykonawcy zaprezentowali inwestora – Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA. Opowiedzieli także o znaczeniu realizowanej inwestycji dla regionu północnej Polski oraz lokalnej społeczności.
Właściciele i mieszkańcy Rogóźna zadawali wiele pytań między innymi o oddziaływanie linii, a zwłaszcza jej wpływ na możliwości prowadzenia prac rolniczych. Poruszane były także kwestie związane z wypłatą wynagrodzeń z tytułu służebności przesyłu. Spotkanie zakończyło się w dobrej i spokojnej atmosferze.
Gmina Żukowo jest kolejną, w której radni podjęli decyzję o zmianie gminnego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
Głosowanie nad zmianą studium odbyło się podczas sesji Rady Gminy 27 października 2015 roku. Żukowscy radni uchwałę o zmianie lokalnego SUiKZP podjęli jednogłośnie. Decyzja radnych z Żukowa, to kolejny ważny krok w pracach planistycznych linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń.
W kolejnych gminach na trasie linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń podjęto ważne działania związane z pracami planistycznymi.
Prace planistyczne przy inwestycji w kolejnych gminach nabierają tempa. W ostatni wtorek września radni gminy Grudziądz podjęli jednogłośnie uchwałę ws zmiany gminnego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
Tego samego dnia w urzędzie gminy Starogard Gdański odbyła się dyskusja publiczna z udziałem przedstawicieli Wykonawcy, poprzedzająca zmianę lokalnego studium uwarunkowań. Tego typu spotkania służą omówieniu z mieszkańcami założeń zmian w planistyce gminy oraz wyjaśnieniu zagadnień związanych z inwestycją.
Wykonawca „Dwutorowej napowietrznej linii 400 kV Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń” spotkał się z mieszkańcami i władzami gminy Gruta.
Wykonawca spotkał się 3 grudnia 2014 roku z właścicielami nieruchomości sąsiadujących z projektowaną trasą linii w szkole podstawowej w Dąbrówce Królewskiej. Dyrektor zadania Monika Szymczuk zaprezentowała sylwetki inwestora i firm wykonawczych. Przedstawiła zgromadzonym znaczenie inwestycji dla regionu Polski Północnej i samych mieszkańców gminy Gruta.
Przedstawiciele wykonawcy wskazali na konieczność rozwoju linii najwyższych napięć porównując stan infrastruktury elektroenergetycznej w Polsce i Europie.
Projektant Krzysztof Katyński wyjaśnił w jaki sposób projektuje się linię najwyższych napięć. W obrazowy sposób pokazał wszystkie uwarunkowania, które projektanci muszą brać pod uwagę przygotowując wstępny projekt trasy linii.
Zebranym właścicielom nieruchomości zaprezentowano propozycję trasy linii w gminie Gruta. Zebrano wszystkie uwagi i propozycje korekt. Mieszkańcy Gruty zadawali m. in. pytania dotyczące wpływu linii na zdrowie zwierząt i ludzi oraz interesowali się stosowaną technologią. Przedstawiciele wykonawcy chętnie odpowiadali na wszystkie kwestie i pytania z sali.